

PSIHOLOŠKO SAVETOVANJE I TERAPIJA
Od rođenja, pa do kraja života suočavamo se sa raznim situacijama i životnim izazovima. Nekim ljudima bude lakše jer imaju dobru genetiku (stabilan, uravnotežen nervni sistem), podržavajuću porodicu, stimulativno okruženje, prijetelje... Drugima nedostaje ponešto od nabrojanog ili sve, i njima bude teže da se izbore sa onim što je život stavio pred njih.
Ali svako, bar ponekad, dođe u situaciju da bude zbunjen, da ne zna kako dalje, da se oseća zaglavljenim, nemoćnim i preplavljenim nekim osećanjima i dešavanjima, da ima doživljaj kao da je izbačen iz svog koloseka i nikako ne uspeva da se vrati u njega. Ili mu se čini da sigurno postoji nešto više i bolje od onoga kako trenutno živi, ali niti zna šta je to, niti kako do toga da dođe.
Tada je dobro vreme potražiti pomoć psihologa i/ili psihoterapeuta, osobe koja ima specifična znanja, koja je neutralna u odnosu na vas i vaš problem i koja, s te pozicije može bolje da sagleda vašu situaciju i izlaz iz nje.
Psiholog ne rešava tuđe probleme. On pomaže osobi da ih sama reši. Postavlja pitanja, ukazuje, osvetljava neke delove vas koje ste zanemarili, zaboravili, potisnuli, a koji su važni za rešavanje onoga što vas muči. Psiholog vas osnažuje, podržava, prihvata i tako budi vašu sposobnost da izađete na kraj sa onim što vam se ne sviđa u vama i vašem životu.
Potražiti pomoć psihologa nije znak slabosti, nego odraz ljubavi prema sebi, pokazatelj da dovoljno vrednujete i uvažavate sebe da ste spremni da izađete iz začaranog kruga nezadovoljstva i frustracije.
Nekada je dovoljno nekoliko razgovora pa da dođete do željenog rezultata. Tu je psihološko savetovanje (razgovori bez ulaženja u duboku analizu, bez suštinskog menjanja ličnosti, njenih stavova i vrednosti) sasvim dovoljno.
Ako je problem dublji, ozbiljniji onda je potrebno upustiti se u psihoterapijski proces, koji zahteva više vremena, dublje uvide, veće promene.
Brojne stvari mogu biti predmet psihološkog savetovanja i terapije:
- blokade u učenju,
- školski neuspeh,
- problemi u socijalizaciji,
- problemi u partnerskim odnosima,
- porodične nesuglasice i problemi,
- preterano tugovanje,
- anksioznost,
- depresija,
- razne fobije
- i drugo.
U svom radu u najvećoj meri oslanjam se na EMDR (terapija brznim očnim pokretima), čak i tokom savetovanja, jer osnovna tehnika ove terapije daje odlične i brze rezulatate i kod bavljenja jednostavnijim psihološkim problemima.
Onlajn savetovanje
Zbog savremenog načina komuniciranja moguće je i onlajn savetovanje . Ono ima svojih prednosti: ako niste u mogućnosti iz bilo kog razloga da dođete na razgovor, gde možemo uspostaviti direktan kontakt, povezivanje putem elektronskih medija je uvek dostupno.


